Strona główna

/

Blog

/

Lśnienie: analiza filmu
najlepsze filmy i seriale online

Lśnienie: analiza filmu

10.06.2023

Lśnienie to klasyczny horror psychologiczny z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka i oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Film cieszy się dużą popularnością i uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina grozy. Przedstawia historię pisarza, który zostaje zatrudniony jako stróż w odciętym od świata hotelu, gdzie zaczynają dziać się dziwne i przerażające rzeczy.

Zarejestruj się i oglądaj filmy i seriale online na:

Lśnienie: analiza filmu

Analiza fabuły

Fabuła filmu Lśnienie skupia się na losach Jacka Torrance'a, który wraz z żoną Wendy i synem Dannym przybywa do opuszczonego hotelu Overlook, aby tam spędzić zimę. Jack, chcąc skupić się na swoim pisarstwie, zaczyna stopniowo tracić kontakt z rzeczywistością i pogrąża się w obłędzie. Danny, syn Jacka, posiada zdolność nazywaną lśnieniem, która pozwala mu dostrzegać przeszłość i przyszłość oraz odczuwać zło obecne w hotelu.

Główne motywy i symbolika

Lśnienie jest filmem pełnym symboliki i głębszych motywów, które wzbogacają jego treść i nadają mu wielowarstwowość. Oto kilka przykładów:

Motyw izolacji: Hotel Overlook jest odcięty od świata zewnętrznego przez śnieżną burzę, co symbolizuje izolację i odosobnienie bohaterów od reszty społeczeństwa. To uczucie izolacji zwiększa presję psychiczną na postacie i tworzy atmosferę grozy.

Symbolika labiryntu: Labirynt, który znajduje się na terenie hotelu, reprezentuje zarówno wewnętrzne konflikty bohaterów, jak i trudności, z którymi muszą się zmierzyć. Jack Torrance zagubiony w labiryncie odzwierciedla jego własne zagubienie i walkę z własnymi demonami.

Kontrast między światłem a ciemnością: Film eksploruje motyw dualizmu światła i ciemności. Jasne, oświetlone miejsca symbolizują bezpieczeństwo i nadzieję, podczas gdy ciemne, mroczne pomieszczenia reprezentują zagrożenie i przerażenie.

Sprawdź polecane produkcje

Lśnienie online

Lśnienie (1980)

4.15

Lśnienie (ang. The Shining) to film grozy z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Fabuła filmu skupia się na losach Jacka Torrance'a (Jack Nicholson), pisarza i byłego nauczyciela, który przyjmuje pracę opiekuna w zamkniętym hotelu Overlook w górach Kolorado, wraz z żoną Wendy (Shelley Duvall) i synem Dannym (Danny Lloyd).

HORROR
THRILLER

Kreacja aktorska i ikoniczne sceny

Lśnienie słynie z wybitnych kreacji aktorskich oraz niezapomnianych scen, które zapadają w pamięć widzów. Przykłady to:

Jack Nicholson w roli Jacka Torrance'a: Jego wyjątkowy sposób grania doskonale oddaje postać szaleńca i wprowadza napięcie do filmu. Jego monolog w scenie, gdzie Jack rzuca się na drzwi z siekierą i krzyczy słynne słowa Here's Johnny! stał się jednym z najbardziej ikonicznych momentów w historii kina.

Scena w łazience: Ta scena, gdzie Danny spotyka ducha małej dziewczynki w łazience hotelowej, jest niezwykle intrygująca i budzi wiele pytań. To jedno z wielu niepokojących zdarzeń, które występują w filmie i podkreślają jego grozę.

Prześcieradła i zdziczałe duchy: Wiele scen w filmie wykorzystuje prześcieradła jako element straszliwego napięcia. Prześcieradła unoszące się w powietrzu i zdziczałe duchy to motywy, które przyczyniają się do niepokoju i tworzą niezapomniane obrazy.

Wpływ i dziedzictwo

Lśnienie od momentu swojej premiery ma ogromny wpływ na kino grozy i jest uważane za jeden z najważniejszych filmów w tym gatunku. Jego precyzyjne reżyserowanie, znakomite aktorstwo i atmosfera niepokoju stały się inspiracją dla wielu twórców filmowych. Przez lata film zyskał status kultowego i pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych dzieł w historii kina.

Ciekawostki o filmie Lśnienie

Wybór aktora do roli Jacka Torrance'a: Początkowo reżyser Stanley Kubrick rozważał obsadzenie Jacka Nicholsona do roli szalonego pisarza. Jednak pod wpływem sugestii producentów, rozważano również aktorów takich jak Robert De Niro, Robin Williams i Harrison Ford. Ostatecznie Kubrick zdecydował się na Nicholosna, co okazało się trafnym wyborem, ponieważ jego interpretacja postaci stała się jednym z najbardziej ikonicznych występów w historii kina.

Scena zeskakiwania z samochodu: W jednej ze scen Jack Nicholson musiał zeskoczyć z samochodu i biec za Dannym. Okazało się, że Nicholson był nie tylko doskonałym aktorem, ale także utalentowanym sportowcem. Zeskoczył z samochodu za pierwszym razem, co było nieplanowanym elementem, ale Kubrick zdecydował się zatrzymać tę scenę, ponieważ uważał, że dodaje ona autentyczności i dynamiki.

Powtarzający się numer: Liczba 42 pojawia się wielokrotnie w filmie. Numer ten jest często uważany za symbol tajemnicy i odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Pojawia się na koszulce Danny'ego, na drzwiach lodówki, a nawet na kostce do gry Jacka.

Kubrick jako perfekcjonista: Reżyser słynął z dbałości o każdy szczegół i wielokrotnych podejść do ujęć. Na przykład, scena, w której Wendy biegnie po schodach z nożem w ręce, została nakręcona aż 127 razy, co było rekordem w historii kina.

Zmiana zakończenia: Film różni się od pierwowzoru literackiego Stephena Kinga. W powieści Jack Torrance ginie na końcu, jednak Kubrick zdecydował się na zmianę zakończenia, w którym bohater zamienia się w lodową rzeźbę, a jego los pozostaje nieznany.

Kultowe frazy: Lśnienie wprowadziło do popkultury wiele ikonicznych fraz. Oprócz już wspomnianego Here's Johnny!, powiedzenie All work and no play makes Jack a dull boy stało się popularnym cytatem.

Podsumowanie

Lśnienie to film, który wciąż wywołuje dreszcze na plecach i wzbudza dyskusje na temat swojej fabuły, symboliki i wybitnej kreacji aktorskiej. Zestawienie talentu Stanleya Kubricka, genialnego reżysera, z niesamowitymi występami aktorskimi sprawia, że jest to jeden z najważniejszych horrorów psychologicznych w historii kina. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zobaczyć tego filmu, koniecznie nadrob tę zaległość i pozwól sobie na pełne emocji doświadczenie, jakim jest Lśnienie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu! Zapraszamy na odwiedzenie naszegoaktualnego rankingu filmów i serialiipremier 2023aby być na bieżąco z nowymi produkcjami.

Chcesz troszkę pochillować i w spokoju obejrzeć ulubiony film lub dobry serial?

HBO

Czy marzysz o wieczorze z najnowszymi filmami, czy też poszukujesz inspirujących seriali, które można oglądać w kółko? Pamiętasz Grę o Tron, Westworld albo Sukcesję? Zobacz co ciekawego jeszcze możesz poznać.

  • Najnowsze premiery
  • Ekskluzywne treści
  • HD i 4K

Sprawdź

Megogo

Czy masz trudności ze znalezieniem filmu odpowiedniego dla wszystkich w domu? Megogo oferuje unikalną bibliotekę filmów, seriali i programów edukacyjnych, które spełniają oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  • Filmy rodzinne i bajki
  • Sport, piłka nożna i wiele więcej
  • Nowa platforma

Sprawdź

Player

Player gromadzi szeroką gamę treści, od hitów filmowych, przez mocne seriale, aż po ekskluzywne polskie produkcje, które dostępne są w jednym miejscu. Masz też tam dostęp do znanych polskich programów TV.

  • Polskie produkcje + sport
  • Bez reklam
  • Dostęp offline

Sprawdź

Dyskusja

Louie

13.06.2023

Lśnienie to prawdziwie mroczna opowieść, pokazująca do czego zdolny jest człowiek gdy tylko troche pomiesza mu się w głowie

Polecany film

Oppenheimer (2023)

Polecane blogi

najlepsze filmy i seriale online

13.06.2023

Przyjaciele: analiza serialu

Przyjaciele to amerykański serial komediowy, który swoją premierę miał w 1994 roku i od tego momentu stał się jednym z najbardziej kochanych i wpływowych seriali wszech czasów. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego kultowego serialu, przyglądając się głównym cechom, które uczyniły go tak niezwykle popularnym i trwałym.

najlepsze filmy i seriale online

14.06.2023

Czarnobyl: analiza serialu

Czarnobyl to miniserial produkcji HBO, który swoją premierę miał w 2019 roku. Opowiada on o tragicznej katastrofie jądrowej, która wydarzyła się w 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego poruszającego serialu, przyglądając się jego realizacji, znaczeniu historycznemu oraz wpływowi na widzów.

najlepsze filmy i seriale online

10.06.2023

Lśnienie: analiza filmu

Lśnienie to klasyczny horror psychologiczny z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka i oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Film cieszy się dużą popularnością i uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina grozy. Przedstawia historię pisarza, który zostaje zatrudniony jako stróż w odciętym od świata hotelu, gdzie zaczynają dziać się dziwne i przerażające rzeczy.

najlepsze filmy i seriale online

09.06.2023

Najbardziej wciągające seriale na HBO max

Poszukujesz seriali, które wciągną Cię na długie godziny, dostarczając niezapomnianych emocji i wstrząsających historii? HBO Max jest idealną platformą dla miłośników telewizyjnych produkcji, oferującą bogaty wybór najbardziej wciągających seriali. Poniżej przedstawiamy listę kilku topowych seriali które trzeba znać!

Wróć

Najbardziej wciągające seriale na HBO max